Blog o budownictwie i brukarstwie
Mężczyzna uszczelniający okno w swoim domu. Wymiana uszczelki okna.

Wymiana okien i drzwi – kiedy warto?

Jeżeli w naszym domu okna i drzwi są już wysłużone, należałoby zastanowić się nad ich wymianą. Z góry zaznaczmy, że jeżeli nie jesteś w tej dziedzinie specjalistą – ich wymianę lepiej zlecić profesjonalistom. Źle zamontowane okna i drzwi to ogromna strata ciepłego powietrza z naszego domu = chłodniej zimą + wyższe rachunki za ogrzewanie, a tego chcielibyśmy akurat uniknąć! W końcu to blog o budownictwie energooszczędnym 😉

Ponadto, jeżeli skorzystamy z usługi montażu specjalistycznej firmy, mamy prawo do gwarancji. Wybierając porządną firmę, zatrudniającą wykwalifikowanych pracowników możemy także liczyć na to, że profesjonalnie zamontowane okna i drzwi będą spełniać warunki poprawnej izolacyjności cieplnej, a także akustycznej, nie mówiąc już o bezpieczeństwie.

Dlaczego decydujemy się na wymianę okien i drzwi

Można pomyśleć – głupie pytanie. Ale są różne powody, dla których decydujemy się na ich wymianę. Nie tylko dlatego, że są już wysłużone, ale coraz częściej dlatego że:

  • są niefunkcjonalne,
  • posiadają kiepskie parametry izolacyjności cieplnej,
  • z powodów estetycznych,
  • mają źle dobrane właściwości do okolicy zamieszkania lub strony geograficznej.

Pewnie znalazłoby się jeszcze kilka odnośników, ale nie ten temat chcielibyśmy dzisiaj w tym artykule rozwijać.

Mężczyzna uszczelniający okno w swoim domu. Wymiana uszczelki okna.

Wymieniając okna zwróć uwagę na
dobre wskaźniki izolacyjności cieplnej,
a nie tylko wygląd i cenę!

Najważniejsze jednak jest by skupić się na odpowiednim dobraniu produktu – okien lub drzwi – do naszego miejsca zamieszkania, strony geograficznej od której dane okno będzie montowane, odpowiednich parametrów, a także by okna były funkcjonalne – dopasowane do naszych indywidualnych oczekiwań oraz bezpieczne.
W drugiej kolejności skupiamy się na tym jakie to będą okna – drewniane czy z PCV, białe, a może w kolorze drewna, czy będą miały szprosy lub też nietypowy kształt – to są rzeczy drugo-planowe, mniej istotne.

Parametry

Jeżeli chodzi o izolacyjność cieplną – okna, tak samo jak ściany oznacza się symbolem U. Znaczenie tutaj ma nie tylko sam profil okna lub drzwi, ale także szyby, uszczelka oraz geometria.

Wybierając okna, obok parametru U, możemy zobaczyć także parametr f. Co konkretnie oznaczają?

  • U – szybę
  • f – ramę

Przyjęło się, że współczynnik termoizolacyjności dla okien powinien wynosić ok.1,5 (z indeksem w), jednak dla domów energooszczędnych – takich, które bardzo popieramy – ok. 1. Oczywiście okna, które posiadają współczynnik termoizolacyjności ok. 1 będą pełniły swoją funkcję tylko wtedy, gdy nasz dom jest bardzo dobrze ocieplony! W innym przypadku, nie widzimy większego sensu wyboru okien o takim współczynniku.
Dla drzwi współczynnik powinien wynosić ok. 1,2.

Jeżeli chodzi o akustykę – czyli ilość hałasu, która dostanie się z zewnątrz do wewnątrz domu mówi nam współczynnik R (z indeksem w).

Co nam dodatkowo da zamontowanie okien o dobrych parametrach cieplnych?
– Poprawi wynik na świadectwie energetycznym domu, a to znacznie podniesie jego wartość!

Uzupełnieniem tematu będzie także nasz wcześniej opublikowany artykuł: http://budownictwo.e-bloger.pl/4-kroki-do-wyboru-dobrych-okien/

Jak przedłużyć żywotność naszych okien lub drzwi?

Jeżeli chcemy przedłużyć żywotność okien – ponieważ ostatecznie stwierdzamy, że nie są jeszcze takie złe – możemy sami, we własnym zakresie:

  • wyregulować zawiasy, by okna  lub drzwi się łatwiej otwierały i zamykały,
  • pomalować, gdy farba na nich wygląda już nieestetycznie,
  • wymienić uszczelki, by okna lub drzwi były szczelniejsze.

Takie zabiegi mają oczywiście sens, jeżeli same okna są dobre i posiadają przynajmniej poprawne wskaźniki termoizolacyjności. Jeżeli nie – warto przemyśleć, czy inwestycja zakupu nowych okien nie będzie bardziej opłacalna, niż pozostawienie starych okien / drzwi i tylko ich „reanimowanie”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *