Blog o budownictwie i brukarstwie
Mężczyzna chowający się za parasolką przed spadającą kostką brukową

Układanie kostki brukowej – Mini poradnik

Jeżeli na temat brukarstwa nie masz zielonego pojęcia, nie jesteś typem „złotej rączki”, a w dodatku masz dużą nawierzchnię do wybrukowania – układanie kostki brukowej polecamy zostawić fachowcom.
Naprawdę – w takim przypadku zyskasz nie tylko czas, ale również pieniądze oraz unikniesz zszargania nerwów. Sama jakość wybrukowania podjazdu na pewno również nie będzie najwyższej jakości, a przecież nie na tym Ci zależy?

Niniejszy artykuł ma na celu bardziej rozjaśnić na czym polega układanie kostki brukowej oraz być mini – poradnikiem dla „złotych rączek”. Jesteś ciekawy/a? Zapraszamy do lektury!

Układanie kostki brukowej

Etap I – Korytowanie

Brukarz układający szarą kostkę brukową.

Aby wybrukowana nawierzchnia służyła nam
na długie lata, bardzo ważne jest
prawidłowe przygotowanie nawierzchni!

Układanie kostki brukowej rozpoczyna się od korytowania – usunięcia warstwy wierzchniej ziemi, popularnie nazywanej przez fachowców – humusem. Głębokość usuniętego humusu zazwyczaj zależy głównie od tego jakie przeznaczenie będzie miała brukowana nawierzchnia (w dalszej części artykułu więcej informacji na ten temat). Głębokość ta więc może osiągać ok. 30-50cm.

 

 

Etap II – Zagęszczenie podłoża

Kolejną krokiem będzie zagęszczenie podłoża. Nawierzchnia brukowana musi mieć zagwarantowany dobry oraz poprawnie wykonany system odwodnienia, który wykonuje się wdrażając kilkustopniowe spadki.
Jest to ważny etap, albowiem gdybyśmy pominęli jego wykonanie, podczas opadów powstawałyby na nawierzchni kałuże. Natomiast prawidłowy system odwodnienia zapewni nam, że woda będzie spływała w określonym kierunku.

Etap III – Podbudowa

Podbudowa to bardzo istotny oraz wart podkreślenia etap, by nasza wybrukowana nawierzchnia gwarantowała solidność i wytrzymałość, a także późniejszą estetykę nawierzchni. Podbudowa zapewnia kompatybilne rozłożenie obciążenia.

Z czego możemy wykonać podbudowę?

 • z żużlu,
 • z żwiru,
 • z tłucznia,
 • z pospółki (o frakcji 30-60 mm), oraz
 • z grysu.

Podbudowę rozmieszcza się ok. 10-cio cm. warstwami (zagęszczając każdą warstwę).

Etap IV – Podsypka

Zrobienie podsypki to ostatni etap przygotowawczy, zanim będziemy mogli położyć naszą kostkę brukową. Zadaniem podsypki jest zagwarantowanie poprawnego osadzenia kostki brukowej.

Co możemy użyć do zrobienia podsypki?

 • mieszankę żwirowo – piaskową (frakcja 2mm),
 • żwir (frakcja 1-4 mm),
 • piasek,
 • grys.

Podsypka powinna mieć nie więcej niż 3-5 cm. Podsypkę się wyrównuje w odróżnieniu od podbudowy. Po ułożeniu kostki brukowej wykonujemy zagęszczenie.

Przeznaczenie brukowanej nawierzchni – wskazania odnośnie wykonania odpowiedniej podbudowy oraz wyboru najlepszej do tego celu kostki brukowej

 • Parkingi, nawierzchnie przemysłowe, ulice, drogi dojazdowe:

Dla nawierzchni przeznaczonych do użytku o dużym obciążeniu, np. samochodów do 4,5 tony, powinno się użyć kostki brukowej posiadającą grubość 8 cm, najczęściej w kolorze szarym (szczególnie w przemysłowych zastosowaniach).

Przygotowanie powierzchni:

 1. Korytowanie nawierzchni na głębokość 50 cm.
 2. Wykonanie podsypki piachem gruboziarnistym (frakcja 20cm).
 3. Podbudowa o grubości 15 cm, najlepiej z tłucznia 0-63 i górnej warstwy z tłucznia 0-31 na 7 cm.
 4. Podsypka z wykorzystaniem kruszywa cementowo-piaskowego o grubości 4 cm.

Ułożenie kostki brukowej powinno być równe, jednolite, ze spoinami o szerokości ok.3-5 mm – bez żadnych szpar pomiędzy sąsiednimi kostkami. Nawierzchnie poddane większym obciążeniom powinny być zagęszczone płytą wibracyjną.

 • Ścieżki rowerowe, chodniki dla pieszych, podjazdy, dojazdy, parkingi, nawierzchnie wokół domu:

Dla tej grupy dobrze spisywać się będzie kostka brukowa o grubości 6 cm, chyba że nawierzchnia ma pełnić funkcję drogi dojazdowej lub parkingu – wtedy zalecamy położenie kostki o grubości 8 cm.

Kolorowa kostka brukowa.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzai,
kształtów oraz kolorów kostki brukowej,
która umożliwia wykonanie
bardzo ciekawych i fantazyjnych wzorów.

Mamy w tym przypadku możliwość wyboru kostki szarej lub kolorowej.

Przygotowanie powierzchni:

 1. Korytowanie nawierzchni na głębokość 30 cm.
 2. Wykonanie podsypki piachem gruboziarnistym (frakcja 10cm).
 3. Podbudowa o grubości 10 cm, najlepiej użyć do tego celu chudy beton.
 4. Podsypka z kruszywa cementowo-piaskowego o grubości 4 cm.
 • Ścieżki, alejki ogrodowe:

Ścieżki i alejki ogrodowe, to nawierzchnie o niewielkim obciążeniu, więc można tutaj użyć kostki brukowej o grubości 4 cm, a przed jej położeniem wystarczy wykonanie podbudowy o grubości 10 – 20 cm.

6 komentarzy

 • Markus

  Myślałem, że układanie kostki brukowej jest jednak mniej skomplikowane i nie ma tyle pracy :/ Chyba jednak sobie daruję i zostawię to lepiej profesjonalistom 🙂 Orientuje się ktoś jakie mniej więcej są ceny układania kostki brukowej w Warszawie?

 • Jerzy

  Jakiej firmy kostkę brukową polecacie na wybrukowanie niewielkiego podjazdu przed domem?

 • Ogrodmiejski.pl

  Myślę, że to bardzo dobry poradnik dla osób początkujących. Brukarstwo to wbrew pozorom sztuka wymagająca ogromnej staranności i precyzji. Każdy kolejny kamień powinien być ułożony idealnie, żeby całość jakoś wyglądała. Myślę, że tak jak z nauką gry na instrumencie najważniejsze jest tu ćwiczenie, ćwiczenie i jeszcze raz ćwiczenie. 🙂 Pozdrawiam

 • Olga

  o! coś co przyda mi się zaraz po zimie 🙂 dzięki za ciekawy post!
  Olga

 • Fajny poradnik i sporo przydatnych informacji. Prawdą jest, że jeśli jest się totalnym amatorem nie ma sensu się do tego zabierać. Sam spróbowałem i wyszło to niestety słabo. Na początku wyglądało obiecująco, ale po killku tygodniach niestety była już masakra. Musiałem skorzystać z oferty fachowców – dobrze, że udało się poprawić to wszystko co spaprałem.

 • Kinga

  By kostka była dobrze ułożona i służyła długie lata, to w jej układanie powinno się poświęcić trochę czasu, dużo uwagi należy zwrócić także na podłoże, by było ono d=odpowiednio przygotowane i jeśli trzeba to zagęszczone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *