Blog o budownictwie i brukarstwie
Ładny, nowoczesny dom z płaskim dachem

Systemy ociepleniowe dachów płaskich

Wyróżniamy dwa systemy ociepleniowe dachów płaskich:

1# System tradycyjny
2# System odwróconego dachu

W systemie tradycyjnym, ocieplenie polega na przykryciu termoizolacji powłoką wodoszczelną. Natomiast w systemie tzw. odwróconego dachu – izolację termiczną układa się na warstwą izolacji przeciw-wodnej, która jest odpowiednio dociążana.

Materiały stosowane do ociepleń dachów płaskich

W systemie ociepleniowym – tradycyjnym jako materiał ociepleniowy dachów płaskich stosuje się płyty styropianowe (z twardego styropianu) lub też wełny mineralnej.
W następnej kolejności układa się pokrycie dwu-warstwowe z termozgrzewalnej papy, gdzie warstwę pierwszą izolacji, mechanicznie mocuje się do podłoża. Taka czynność gwarantuje dodatkowo zamocowanie termoizolacji.

Inną opcją ocieplania dachu płaskiego jest wykorzystanie techniki natryskowej w której używa się materiału o dobrych właściwościach – pianki poliuretanowej.
Pianka poliuretanowa może zostać nakładana w kilku cienkich warstwach, w zależności od tego, jaką chcemy – musimy osiągnąć grubość ocieplenia. Należy jednak zaznaczyć tutaj, że już jedna cienka warstwa izolacji pianki poliuretanowej spełnia bardzo dobrą izolację.
W następnej kolejności nakłada się wodoszczelną powłokę elastomerową – chroniącą m.in. przed promieniowaniem promieni UV.

Zobacz też: Jak zabezpieczać różnego rodzaju powierzchnie i powłoki przed wilgocią – nowoczesną, opłacalną i najskuteczniejszą metodą: http://agmainvest.pl/hydroizolacje-powlokami-polimocznikowymi/15

Płaski dach w nowoczesnym domu pełniący funkcję tarasu raz ogrodu dachowego.

Planując taras na dachu – zadbaj o dodatkową warstwę dyfuzyjną!

W systemie odwróconym – tradycyjna konstrukcja dachu układana jest na płycie dachowej – betonowej i składa się z jednej warstwy izolacji przeciw-wodnej, ocieplenie z płyt polistyrenu ekstrudowanego XPS, warstwy (grubości m.in 5 cm) dyfuzyjnej rozdzielającej z żwiru dociążającego oraz geowłókniny.

Jeżeli planujemy ocieplać systemy dachowe spełniające zadanie parkingów dachowych, ogrodów dachowych bądź też tarasów, gdzie użyte są płyty chodnikowe – rekomenduje się zastosowanie wspierającej warstwy dyfuzyjnej pomiędzy ziemią, płytą betonową lub chodnikową, a izolacją termiczną. Grubość tej warstwy powinna wynosić ok. 3-5 cm łamanego żwiru lub grysu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *