Blog o budownictwie i brukarstwie
Różnokolorowa kostka brukowa w różnym rozmiarze.

Jak wybrać odpowiednią kostkę brukową

Na rynku dostępną mamy bardzo szeroką ofertę kotki brukowej oraz innych materiałów służących do zaaranżowania niebanalnych i efektownych nawierzchni, a także do dekoracji przestrzeni. Z jednej strony dobrze – bo mamy większe pole do popisu, z drugiej strony tak szeroka gama produktów może nam nieźle namieszać i zdezorientować. Dlatego ważne jest, by dobrze zastanowić się czego nam naprawdę trzeba – co będzie dla nas najlepszą opcją, nie tylko pod względem wizualnym, ale głównie pod kątem użyteczności, funkcjonalności oraz trwałości.

Jeżeli stoisz przed decyzją wybrukowania nawierzchni, koniecznie przeczytaj poniższy, krótki poradnik, a wybór kostki brukarskiej nie będzie przyprawiał Cię o zawrót głowy!

Jak wybrać idealnie dopasowaną kostkę brukową?

Różnokolorowa kostka brukowa w różnym rozmiarze.

Zanim kupisz kostkę brukową, dowiedz się, czy nadaje się ona na wybrukowanie danej powierzchni. Przeznaczenie nawierzchni jest głównym wyznacznikiem wyboru grubości i rodzaju kostki brukowej.

Wybór kostki do konkretnej nawierzchni

  • Grubość kostki

Kostkę brukową lub innego rodzaju materiał stosowany do tworzenia nawierzchni, powinno się dobrać zgodnie z przeznaczeniem powierzchni, czyli jakim obciążeniom będzie poddana dana nawierzchnia. Jest to pierwszy i najważniejszy punkt, którym należy się kierować przy wyborze kostki brukowej.

Na wąską ścieżkę ogrodową, wystarczy Ci kostka o grubości 4-6 cm, natomiast w przypadku przeznaczenia powierzchni do ruchu drogowego najlepsza będzie kostka o grubości 6-8 cm.

  • Rozmiar kostki

To jaki rozmiar – wielkość kostki wybierzemy, ma również bardzo ważne znaczenie. Rozmiar kostki powinien być z kolei uzależniony od wielkości przestrzeni przeznaczonej do brukowania.

Podchodząc do tego praktycznie, a także wizerunkowo – kostka o mniejszym rozmiarze będzie efektowniej prezentowała się na mniejszej przestrzeni, np. na krętych i wąskich ścieżkach. Dla lepszego efektu warto w tym przypadku zastosować neutralny, prosty wzór kostki. Pozytywnym aspektem decydowania się na mniejszą kostkę w przypadku małych powierzchni jest także eliminacja potrzeby zbędnego docinania elementów.

Przy większej powierzchni mamy większe pole do popisu – tutaj możemy wykazać się większą inwencją twórczą i wybrać bardziej wymyślny projekt nawierzchni. Przy większych powierzchniach z punktu praktycznego, lepiej zdecydować się na większy rozmiar kostki brukowej.

  • Rodzaj kostki – kolor, kształt, faktura

I doszliśmy do punktu, z którym większość osób ma największy problem ze względu na ogromny wybór kolorów, faktur oraz kształtów kostki, który znajdziemy w punktach sprzedaży kostki brukowej.

Realizacja nawierzchni brukarskiej firmy ZRB - Zakład Robót Brukarskich L. Krasnodębski

Kostka brukowa oraz realizacja nawierzchni: ZRB – Zakład Robót Brukarskich Leszek Krasnodębski www.zrb-bruki.pl

Wybierając kostkę powinniśmy kierować się nie tylko tym, czy dany wzór/model kostki nam się podoba, tylko czy będzie pasował on do całości – posesji oraz jej otoczenia. Należy zaznaczyć w tym miejscu, że inne rodzaje sprawdzają się w przestrzeniach bardziej nowoczesnych – minimalistycznych, a inne w przestrzeniach klasycznych, czy też bardziej sielankowych – przy dworkach, pałacach, itp.

Ważne też jest dopasowanie kostki do projektu całej nawierzchni. Czasami jesteśmy już zdecydowani na konkretny projekt, który nie będzie współgrał z modelem kostki i odwrotnie – nie z każdej kostki uda się uzyskać konkretny efekt.

Jeżeli chodzi o względy czysto estetyczne – jest dużo zasad i reguł, którymi warto się kierować, jedną i newralgiczną jest wyczucie umiaru. Udając się do rekomendowanego punktu sprzedaży kostki brukowej, możemy liczyć na doradztwo doświadczonych specjalistów, którzy pomogą nam nie tylko w wyborze rodzaju kostki, ale także w jej estetycznym i efektownym zaaranżowaniu. Pomoc taką znajdziesz na pewno w firmie ZRB – Zakład Robót Brukarskich, który posiada punkty sprzedaży kostki w dwóch lokalizacjach nieopodal Warszawy – Zielonce oraz Radzyminie – Ciemne. Nie masz jeszcze ekipy, która profesjonalne ułoży Ci kostkę brukową? ZRB posiada już ponad 25-cio letnie doświadczenie w układaniu kostki brukowej. W ten sposób możesz w jednej firmie załatwić wszystko i w atrakcyjnej cenie. Szczegóły oferty znajdziesz na stronie internetowej: www.zrb-bruki.pl.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *