Blog o budownictwie i brukarstwie
Mężczyzna wykonujący fundament pod budynek.

Izolacja fundamentów

Fundament to bardzo istotny, jak nie najważniejszy element budownictwa, ponieważ to na nim spoczywa cała konstrukcja budynku. Dlatego tym bardziej powinno się zwrócić uwagę na jego jakość, solidność i trwałość wykonania oraz wykorzystanie materiałów budowlanych najwyższej jakości.
Bardzo ważne jest zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią, ponieważ jest to jednak element budynku, który jest najbardziej narażony na działanie wody, zarówno tej wynikającej z opadów, jak i wody gruntowej. Obecnie jest możliwe wykonanie hydroizolacji z zastosowaniem odpowiedniej techniki i materiałów, które skutecznie ochronią fundament przed niekorzystnym działaniem wody.

Obecnie jest na rynku wiele firm oraz producentów, które oferują różne rozwiązania oraz materiały, jednak wybór idealnego wykonawcy oraz metody, wcale nie jest już taki prosty. W pierwszej kolejności powinniśmy wziąć po uwagę warunki, które występują na naszej działce, a następnie o odpowiednie dobranie zarówno techniki jak i materiałów zabezpieczających, a także o wybór firmy wykonawczej.

Jakie wyróżniamy rodzaje izolacji fundamentów?

  1. Izolacja pionowa
  2. Izolacja pozioma
Mężczyzna wykonujący fundament pod budynek.

Fundament – istotny element budynku,
na którym opiera się cała konstrukcja budynku.
Koniecznie zadbaj o jego poprawne i solidne wykonanie!

Zadaniem izolacji pionowej jest zabezpieczenie ścian fundamentów, natomiast izolacji poziomej – zabezpieczanie ścian budynku. Żeby jednak izolacja odpowiednio chroniła fundamenty przed wilgocią oby dwie izolacje muszą być ze sobą poprawnie połączone oraz ze sobą ściśle współpracować.

 

 

Domy bez piwnic – rodzaj izolacji fundamentów

W domach, które nie mają piwnicy zazwyczaj stosuje się izolację lekką.
Izolacja pozioma najczęściej składa się z 2-óch warstw:

  • pierwsza – rozmieszczana jest na ławach fundamentowych. Jej zadaniem jest przeciwdziałanie podciąganiu wilgoci do ściany fundamentowej;
  • druga – mająca oddzielać ścianę budynku od ściany fundamentowej, np. od odbijających się od ziemi kropel deszczu, które mogłyby doprowadzić do zawilgocenia ścian budynku. Warstwa tej izolacji powinna być położona ok. 20-30 cm ponad poziomem gruntu.

W niepodpiwniczonych budynkach izolacja pozioma wylewki betonowej na gruncie powinna być połączona z izolacją ścian na tzw. zakład pod poziomem gruntu. Taka izolacja szczelnie i skutecznie oddziela część podziemną od nadziemnej budynku.

W zależności od poziomu wody gruntowej, możemy do tego celu wykorzystać papę z włókniny na osnowie lub specjalną do tego celu folię.

Jeżeli budynek znajduje się na przepuszczalnym gruncie – powinniśmy wówczas zastosować izolację pionową – przeciwwilgociową. W sytuacji gdy na ściany fundamentowe jest prawdopodobieństwo oddziaływania wody pod ciśnieniem, to należy użyć mat drenarskich oraz fundamentowych.

Dom jednorodzinny z zawilgoconą ścianą, której przyczyną jest złe lub w ogóle nie wykonanie izolacji fundamentów.

Nie chcesz mieć problemów
z zawilgoceniem ścian budynku?
Zadbaj o poprawną izolację fundamentu!

Ważne jest, by hydroizolacja fundamentów – pionowa i pozioma – koniecznie była ze sobą ściśle połączona. Nie jest to trudne, jeżeli zastosujemy do izolacji materiały tego samego rodzaju. Odwrotnie jest w przypadku, gdy np. musimy użyć i połączyć ze sobą folię z papą – wtedy należy zwrócić szczególną uwagę na dokładność i precyzyjność wykonania.

By hydroizolacja fundamentów była skuteczna i niezawodnie pełniła swoją funkcję należy wybrać metodę oraz materiały najwyższej jakości do jej wykonania.
Zachęcamy do zapoznania się z metodą hydroizolacji polimocznikiem, którą wykonuje się metodą natrysku. Więcej na ten temat możecie doczytać tutaj: Hydroizolacje.

Jakie Wy macie doświadczenia z izolacjami fundamentów? Jakie metody i materiały polecanie do wykonania hydroizolacji? Zachęcamy do podzielenia się Waszymi uwagami i spostrzeżeniami na ten temat  w komentarzach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *