Blog o budownictwie i brukarstwie
Atrapa domku ustawiona na gotówce, symbolizująca sprzedaż domu lub nieruchomości.

Home Stage – idealny sposób na szybką i zyskowną sprzedaż nieruchomości?

W branży nieruchomości coraz częściej słyszymy pojęcie „Home Stage”, który w Polsce nie jest jeszcze tak popularną usłgą jak chociażby w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest już dobrze znany i bardzo chętnie praktykowany od ok. 40 lat.

Czym jest więc home stage oraz czemu podbił serce amerykanów? Dowiesz się czytając dalszą część artykułu, zapraszamy!

Home Stage

Home Stage to usługa wykonywana przy, albo dokładniej – przed zamiarem sprzedaży lub wynajmu nieruchomości.

Atrapa domku ustawiona na gotówce, symbolizująca sprzedaż domu lub nieruchomości.

Home Stage to złoty środek
na szybką i zyskowną
sprzedaż nieruchomości!

Home Stage odbierany jest za pewien element marketingu nieruchomości, który ma na celu zwiększyć atrakcyjność oraz wartość sprzedawanej nieruchomości, by znacznie zyskała w oczach potencjalnego kupca, zwiększyła ilość zainteresowanych osób oraz zachęciła do kupna.

Home stage’ing to nic innego jak inscenizacja domowa, czyli przemiana domu, mieszkania lub lokalu w czysty, uporządkowany, schludny oraz niespersonalizowany (lub w niewielkim stopniu spersonalizowany) funkcjonalny obiekt, w którym podkreślamy walory nieruchomości, jednocześnie przyćmiewając tym jej niedoskonałości.

Nie jest to tylko posprzątanie mieszkania. Home stage’ing aby przyniósł zamierzony efekt, musi zostać wykonany przez profesjonalnego homestagera, który odpowiednio oceni i doradzi, a także będzie nadzorował przygotowanie nieruchomości pod określony typ klienta, zapewniając tym samym szybką i skuteczną sprzedaż nieruchomości, podwyższając jej wartość, w związku z tym za swoją nieruchomość dostaniesz więcej, niż przed wykonaniem home stage’u. Oczywiście home stage to płatna usługa, lecz inwestycja w nią może zwrócić Ci się kilkukrotnie i to w bardzo szybkim tempie.

Czy home stage naprawdę jest niezbędny podczas sprzedaży nieruchomości?

Mężczyzna z chmurką symbolizujący wyobraźnię.

Tylko 10% ludzi
jest w stanie patrzeć na nieruchomość,
wyobrażając ją sobie w swoim świetle,
nie patrząc na jej aktualny stan i wygląd.

Przeprowadzono różne badania i analizy, z których wynika, że tylko ok. 10% ludzi wykazało się wyobraźnią, która pozwoliła im rzucić okiem na wnętrze oraz od razu wyobrazić sobie nieruchomość jako swoje przyszłe mieszkanie oraz siebie w nim mieszkającego – nie patrząc na jej aktualny wygląd i stan.
Pozostałe 90% zdecydowanie nie radziło sobie z tym patrząc na mieszkanie tak, jak faktycznie wygląda, dlatego ważne jest by zaprezentować je korzystnie, przestronnie, czysto i schludnie, a także ciepło i przyjaźnie, ale bez elementów personalizujących nieruchomość z obecnym właścicielem tak, by każdy zainteresowany klient, który przychodzi na oglądanie go mógł wyobrazić sobie w nim siebie oraz swoje rzeczy, nawet jeżeli meble nie wchodzą w sprzedaż mieszkania.

Może lepiej pokazywać nieruchomość pustą, nieurządzoną?

Niektórzy teraz pomyślą, że może najlepiej pokazywać nieruchomość pustą, nieurządzoną – tylko podłoga i gołe ściany. Dla tych 10% może nie byłoby z tym problemów, lecz pokazywanie pustego mieszkania to nie zawsze dobry pomysł.

Psuta przestrzeń wydaje się chłodna, mniejsza i w dodatku ukazuje mankamenty mieszkania, domu czy też lokalu, na które oglądający nie zwróciłby uwagi w mieszkaniu umeblowanym. Jeżeli natrafimy na oglądającego, który zalicza się do wyżej wspomnianych osób z grupy 90% – z pewnością nie będzie to dobrym i korzystnym rozwiązaniem.

Czym jest home stage?

Home stage to nie tylko posprzątanie, schowanie zbędnych bibelotów i gratów, a także pamiątek rodzinnych czy też rzeczy personalizujących nas z nieruchomością.

Home stage pokoju dziecięcego w mieszkaniu w Gliwicach. Usługę realizowała agencja nieruchomości DomProfit.

Home Stage pokoju dziecięcego.Realizacja:
Perfekcyjna Agencja Nieruchomości DomProfit
www.domprofit.pl 

Home stage to ogólna poprawa stanu nieruchomości, jej uatrakcyjnienie, a także funkcjonalne dostosowanie pomieszczeń bez użycia dużych nakładów finansowych. Wchodzi w to także usunięcie jakiś niewielkich mankamentów, lekkie przemeblowanie, odświeżenie – przemalowanie pomieszczeń, zakup kilku dodatków lub elementów dekoracyjnych i wyposażających pomieszczenia, zadbanie o świeże powietrze i miły, zapadający w pamięć zapach.

Niektórzy mylą home stage z aranżacją nieruchomości, lecz są to bardzo różniące się od siebie dziedziny i usługi, również pod względem finansowym, gdzie aranżacja to zdecydowanie kosztowniejsza usługa.

Home stage – ceny

Cena lub koszt jaki musimy ponieść wykonując home stage’ing zależy w zdecydowanej większości od tego, ile pracy i w jakim stanie jest nieruchomość. Jeżeli jej stan nie w miarę dobry – są to niewielkie koszty, jeżeli jest w opłakanym stanie – trzeba będzie ponieść większe koszty. Średnio przyjmuje się, że home stage to koszt zamykający się w przedziale 1-1,5% ceny sprzedawanej nieruchomości.

Niestety w Polsce osoby wystawiające swoje nieruchomości na sprzedaż, nie widzą jak duży potencjał ma home stage i ile przynosi zysku oraz korzyści właścicielowi. Najczęściej wynikiem tego jest rozumowanie typu:

Dlaczego mam inwestować w coś co sprzedaję lub wynajmuję? By robić komuś dobrze, a samemu ładować się w dodatkowe koszty?

Często też kierujemy się tokiem rozumowania, że przyszły użytkownik nieruchomości i tak zrobi wszystko po swojemu… – I niech robi, jak chce! Home Stage to marketing – droga to szybkiej i skutecznej, a przez to też zyskownej dla właściciela sprzedaży! Co zrobi z nią następca – nas już to nie powinno zbytnio obchodzić.

Ile razy przeglądając internetowe ogłoszenia nieruchomości widziałeś/aś te same ogłoszenia wiszące kilka – kilkanaście miesięcy, w których cena co chwila spadała w dół, by znaleźć w końcu kupca… Też tak chcesz? – Sprzedać nieruchomość po długim, czasami bardzo długim okresie czasu i to w dodatku za śmieszną cenę? Ty na pewno nie wyjdziesz na tym korzystnie…

Jeżeli taki scenariusz Ci nie odpowiada – zainwestuj w home stage, wykonany przez profesjonalnego i doświadczonego homestagera!

One comment

  • Marta

    Również polecam skorzystanie z usług dobrego homestager’a. O efekcie tych działam przekonałam się na własnej skórze. Niestety zanim zatrudniłam go, ogłoszenie wisiało mi pół roku 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *