Blog o budownictwie i brukarstwie

Do czego może doprowadzić NIE-zaizolowanie poddasza użytkowego?

W starym budownictwie poddasze spełniało zazwyczaj rolę strychu, gdzie przechowywało się różne rzeczy i przedmioty. Z kolei w nowym budownictwie (szczególnie w domach jednorodzinnych, tzw. parterówkach) poddasze pełni funkcję mieszkaniową.

Bez względu na to, czy przerabiamy poddasze na pomieszczenia mieszkaniowe, czy też budujemy dom już z zamysłem wykorzystania go w celu użytkowym – aby nie mieć problemów z takimi zjawiskami jak: zawilgocenie, utrata ciepła z domu oraz nadmiernym nagrzewaniem poddasza w okresie letnim należy zadbać o poprawną izolację oraz ocieplenie poddasza. 

Masz poddasze użytkowe? Masz obowiązek!

Posiadanie poddasza użytkowego ma dużo zalet i korzyści, ale wiąże się to również z różnymi obowiązkami oraz kosztami.

Wykwit grzyba i pleśni na poddaszu użytkowym

Wykwit pleśni na poddaszu użytkowym

Główną zaletą z pewnością jest to, że przede wszystkim zyskujemy dodatkowe pomieszczenie/a. Z kolei przeznaczając poddasze na pokoje mieszkalne bądź użyteczności publicznej musimy liczyć się z tym, by wykonać odpowiednią izolację termiczną dachu. Jeżeli zaniedbamy tą kwestię, szybko możemy zobaczyć pojawienie się pleśni i wilgoci, która nie jest ani estetyczna, ani zdrowa dla ludzi przebywających w takich pomieszczeniach. Za pojawienie się wilgoci i pleśni w większości odpowiada ruch powietrza.

Często jest tak, że ściany i sufity na poddaszu wykonywane są z płyt kartonowo-gipsowych (głównie z przyczyn praktycznych). Owy gips jest tzw. „retencyjnym zbiornikiem” pary wodnej, który absorbuje nadmiar wilgoci, a następnie ją zwraca, gdy jest zbyt sucho w pomieszczeniu. Jednak może dojść do sytuacji, gdy wilgoci jest za dużo, co skutkuje zżółknięciem gipsu oraz rozwojem pleśni (która kryje się tuż za płytami).

Należy zaznaczyć i podkreślić, że nie tylko błędy w sztuce budowlanej, zastosowana technika budownictwa lub zła wentylacja pomieszczenia jest winna powstawaniu wilgoci. Wilgoć w domu to zjawisko powszechne w każdym domu, ponieważ odpowiada za to para wodna, która wraz z ciepłym powietrzem napiera od strony wewnętrznej na dach domu/budynku. W momencie skraplania, po upływie jakiegoś okresu czasu, niemal możemy mieć pełne przekonanie, że wspomniane płyty na naszym poddaszu zaczną żółknięć, następnie pleśnieć.

Jak możemy zapowiedz zawilgoceniu ścian i poddasza oraz wykwitowi pleśni?

Ocieplanie poddasza poprzez natrysk pianki poliuretanowej.

Źródło obrazka: www.agmainvest.pl.
Ocieplanie poddasza poprzez natrysk pianki poliuretanowej.

Zapowiedz takiej sytuacji możemy poprzez profesjonalne wykonanie izolacji i ocieplenia poddasza, przy użyciu dobrej jakości materiałów, które mają za zadanie ochraniać dach i poddasze oraz zastosowaniu najbardziej efektywnej metody izolacji.

Obecnie najskuteczniejszą metodą izolacji jest natrysk pianki poliuretanowej. Więcej o piance PUR możecie przeczytać tutaj: http://agmainvest.pl/izolacje-i-ocieplenia-pianka-poliuretanowa/19, z kolei o korzyściach i zaletach wynikających z ocieplania dachów i poddaszy pianką poliuretanową tutaj: www.agmainvest.pl/ocieplanie-dachow-i-poddaszy/18.

Ważne, by zawsze zasięgnąć opinii profesjonalistów. Samoistne majsterkowanie przy dachu, czy poddaszu może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego. Decydując się na firmę, wybierzmy taką, która jest doświadczona, posiada bardzo dobrej jakości sprzęt oraz stosuje tylko profesjonalne materiały budowlane. Ważne też, by dawała gwarancję na wykonywane usługi. Nie kierujmy się w takim przypadku TYLKO kwestią ceną – niestety za jakość trzeba zapłacić, aczkolwiek dobrze wykonana praca szybciej się zwraca!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *