Blog o budownictwie i brukarstwie
Uchylone okno plastikowe imitujące okno drewniane

4 kroki do wyboru dobrych okien

Wiosna to najczęściej okres w którym z chęcią odświeżamy nasze mieszkania i domy. Chcemy za wszelką cenę wypędzić z domu zimę, szarość i ponurość. Styczeń to z pewnością miesiąc w którym zaczynamy planować te działania.

Często w tym właśnie okresie zastanawiamy się nad wymianą okien. Dlaczego? Bardzo często sama zima przekonuje nas do tego, ponieważ zauważamy ich słabą szczelność i złą izolację. No to do zabieramy się dzieła: szukamy firmy lub producenta stolarki okiennej i co widzimy? Mnogość firm, setki rozwiązań i rodzai okien, nawał informacji. Jak nie popaść w bezradność, nie dać się naciągnąć na słabej jakości okna i wybrać te najbardziej nam odpowiadające nie bankrutując przy tym? Dowiesz się w dalszej części artykułu!

Wybór idealnych okien w 4 krokach:

1. Firma / Producent stolarki okiennej

Pierwszym krokiem w kierunku zakupu nowych okien powinien być wywiad wśród sąsiadów, znajomych, rodziny od jakiej firmy lub producenta okna posiadają, jakie były ich doświadczenia z daną firmą, jak wyglądała obsługa klienta, czy mogli liczyć na pomoc i doradztwo sprzedającego oraz jak został przeprowadzony montaż okien, a także poznanie opinii na temat samych okien, ich funkcjonalności i efektywności.

Po wywiadzie powinniśmy mieć już jakąś listę (mniejszą bądź większą), gdzie powinniśmy się udać. Koniecznie wyszukaj także firmy z Twojej okolicy w internecie, zobacz ich ofertę na stronie oraz opinie internautów.

Warto przeglądnąć opinie internautów, ale nie brać ich tak dosłownie do siebie. Internet wciąż jeszcze jest miejscem, gdzie każdy może wyrazić swoją opinie, niekoniecznie zgodną z prawdą. Często są to informacje wyssane z palca, niepotwierdzone, które w dużej mierze wystawiają nie tyle klienci mający odczynienia z firmą lub produktami, lecz firmy konkurencyjne w celu zaszkodzenia opinii i reputacji firmy. Działania takie obecnie są już na szczęście rzadsze, ale jednak dalej są.

Kiedy mamy już listę potencjalnych firm i producentów do których chcemy się udać w celu otrzymania oferty i wyceny, należy pamiętać o kilku kwestiach, które można sprawdzić czasami już na ich stronach firmowych, bądź dopytać się bezpośrednio w punkcie sprzedażowym.

Do kwestii tych należy zainteresowanie się, czy:

  • jest obowiązuje opieka zakupowa (gwarancja producenta na okna, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny);
  • czy firma wykonuje także montaż okien (warto dowiedzieć się jak to wygląda, czy posiadają specjalną, wykwalifikowaną ekipę montażową, czy wykonują to z zasadami tzw. „ciepłego montażu” który odpowiada w dużej mierze za dobrą szczelność i izolacyjność okien) – należy pamiętać, że nawet przy najlepszych oknach, źle wykonany montaż to słaba efektywność energooszczędna oraz możliwe problemy wynikające ze złej izolacyjności. Podczas montażu należy zwrócić także uwagę, czy wykonują ją zgodnie z zaleceniami producenta.

UWAGA! Koniecznie zwróć uwagę, czy okna które chcesz kupić posiadają:

  • kartę gwarancyjną,
  • atest higieniczny,
  • certyfikaty,
  • deklaracje zgodności.

2. Profil okienny

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rodzai profili okiennych. Przy ich wyborze powinien nam zdecydowanie pomóc specjalista w punkcie sprzedaży, przeprowadzając z nami wywiad i wybierając te najbardziej odpowiednie dla nas, naszych oczekiwań oraz miejsca w którym mieszkamy.

Przekrój profilu okiennego - szyby zespolone.

Przekrój profilu okiennego – szyby zespolone.

Powinniśmy jednak wiedzieć kilka istotnych rzeczy na ich temat. Na pewno zalicza się do nich informacja o najlepszej szerokości profilu. Im profil okna jest szerszy, tym lepiej. Dlaczego? Ma to znaczenie pod kątem parametrów jakie posiada dane okno, czyli jaką ma izolacyjność akustyczną, cieplną oraz o sztywność okna.
Szersze okna umożliwiają także na zastosowanie w nich nowocześniejszych, szerszych i bardziej specjalistycznych szyb.

Kolejnym ważnym aspektem profilu okiennego jest także ilość komór, które posiada (inaczej nazywa się je ściankami wewnętrznymi). Polecamy wybór profilu który posiada przynajmniej 3 komory, a najlepiej jakby miał ich 5, czyli im więcej ich ma, tym lepiej – niestety widać to też w cenie.
Dlaczego tak ważne są ścianki wewnętrzne, czyli komory? Ponieważ odpowiadają one za wzmocnienie konstrukcji okna, ale także wpływają na lepszą izolację akustyczną i cieplną.

Ostatnią podstawową rzeczą o której dobrze wiedzieć to uszczelki. Tutaj również ta sama zasada – im większe, grubsze tym lepsze parametry użytkowe okno posiada.

3. Szyba

Szyba to tak samo jak profil okienny – bardzo istotna kwestia podczas wyboru okien. W pierwszym momencie może wydawać się, że przecież szyba to szyba, jednak na rynku mamy do wyboru wiele rodzai szyb o różnych parametrach i funkcjach.

W ich najlepszym doborze, tak jak przy profilach powinien pomóc nam specjalista w punkcie sprzedaży. Jeżeli np. mieszkamy przy bardzo ruchliwej ulicy koniecznie wybierzmy takie, które będą dźwiękochłonne i będą posiadały wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej. Obecnie najczęściej są to szyby zespolone, które składają się z trzech lub dwóch tafli szkła o różnej grubości. Z kolei jeżeli mieszkamy w nieciekawej okolicy lub np. na parterze, gdzie okna są nisko osadzone – warto zastanowić się nad wyborem okien antywłamaniowych.

Kolejnym ważnym czynnikiem podczas wyboru szyby jest także to, z której strony geograficznej będą ulokowane okna. Ma to znaczenie m.in pod względem energooszczędności oraz najlepszego wykorzystania położenia geograficznego. Należy zaznaczyć, że coraz więcej sprzedawców okien umożliwia wykonanie każdego okna w różnych wersjach szyb, profili, itp.

Podsumowując:

Wybierz szyby, które będą odpowiednie do miejsca zamieszkania, położenia okna oraz Twoich oczekiwań.

4. cenna

Cena dla wielu osób jest bardzo ważna, jak nie najważniejszym kryterium wyboru – nie tylko w kwestii okien. Często stanowi główny aspekt decydujący o zakupie bądź też nie. Jednak mimo, że cena jest istotna to nie podejmujmy decyzji tylko poprzez jej pryzmat.

Zwróćmy uwagę przede wszystkim na czynniki, które wpłyną na szybszy zwrot inwestycji z zakupu okien, czyli np. na bardzo istotną cechę okien – parametry i współczynniki, które pozwolą nam zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.Wybierając okna najtańsze, nie spodziewajmy się wysokiej jakości okien oraz dobrej jakości materiałów z których zostały wykonane, idealnych współczynników oraz niezawodnej funkcjonalności. Nie oznacza też, że te najdroższe będą najlepsze.

Podsumowując:

Na cenę zwróćmy uwagę, ale w pierwszej kolejności na jakość okna, to jakie posiada wartości współczynnika izolacji cieplnej dla całego okna (oznaczone są symbolem Uw) oraz jaki posiada współczynnik izolacji akustycznej (oznaczony symbolem Rw).

One comment

  • Dobry artykuł! Bardzo ważne jest przed wymianą okien, by trochę zaczerpnąć wiedzy na ich temat i nie dać się naciągnąć na okna, które nie będą dobrze dobrane do naszych oczekiwań oraz okoliczności – tym bardziej, że okna to inwestycja nie tania i na długie lata!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *